The Blog

Daha İyi Olmak ve Geçmişe Perde Çekebilmek


Konu: Kişisel gelişim ve eğitim
Kategori: İletişim
Anahtar kelimeler: kişisel gelişim, kişisel gelişim uzmanı, kişisel gelişim eğitimi

İçerik editörlüğü eğitimi ödevimden.

Hayattaki amacınız nedir? Severek yaptığınız bir işe sahip olmak mı, kariyerinizde yükselmek mi, örnek bir anne olmak mı, sadakatli bir ilişki mi, öz güven ya da öz saygınızı koruyabilmek mi? Ne ile karşılaşırsanız karşılaşın kişisel gelişim, mutluluğunuz ve kat edeceğiniz yollarda oldukça önemli bir rol oynar. Kişisel gelişiminiz sırasında sık sık başarısızlıklarla karşılaşmanız çok normal, neticede algoritması yazılmış ve ona göre bir yolda ilerleyen robotlar değiliz. Sizin yürüyebileceğiniz birçok yol var. Bir yola girip başarısız olduğunuzda karanlığa gömülmek yerine taktik değiştirmeli, yeni bir yola adım atmalısınız. Kişisel gelişim hedeflerinize ulaşabilmek için eski yolları geride bırakıp, onlardan edindiğiniz tecrübelerle temiz ve uygulanabilir bir rota çizebilme yetisine sahipsiniz.

Neler Yapabilirsiniz?

  • Hedefinizi belirleyin. Kendinizi 1 yıl sonra, 3 yıl sonra, 5 yıl sonra nasıl hayal ediyorsunuz?
  • Bu hedefi neden istiyorsunuz? Arkasındaki amaç ne? “Daha iyi bir ilişkim olsun istiyorum.” demek kolaydır ama bunu neden istiyorsunuz?
  • Hedefe ulaşmak için nelere ihtiyacınız var? Bir kişisel gelişim uzmanı mı, yaşam koçu mu, kişisel gelişim eğitimi mi, bir psikolog mu, ilgili kitaplar mı, videolar mı? Bunları belirleyin.
  • Harekete geçin. Motivasyonunuzu yüksek tutun ve kişisel gelişim planınızı test edin. Şayet bir başarısızlıkla karşılaşırsanız, edindiğiniz farkındalık sayesinde hedefinize odaklanarak ilerlemeye devam edin.
  • Kat ettiğiniz yolları gözden geçirin. Neredeydiniz ve nereye geldiniz?

Yardım Almaktan Neden Çekinesiniz ki?

Yeterince bilgi sahibi olmadığınızı düşündüğünüzde ya da hangi yoldan gideceğinize veya nasıl bir yol çizeceğinize karar veremediğinizde, bir kişisel gelişim uzmanı ile iletişime geçmek, kişisel gelişim eğitimi ile bilgi sahibi olmak, katılacağınız topluluklarla konuşmak size fayda sağlayacaktır. Geçmişte kalmayarak, hedefine ulaşan kişilerle sohbet edin, deneyimlerini dinleyin. İlişkiler, hayatın temel taşıdır. İnsan hayatı, kurduğu ilişkilerle başlar: Anne baba, aile bireyleri, dostlar, iş arkadaşları arkadaşlar, hayat arkadaşınız.

Deneyimlemiş olduğunuz bir ayrılık, öz saygınızı ya da öz güveninizi kaybettirebilir. Kendinizi bir çukura düşmüş gibi hissedebilirsiniz. İçinizdeki bir ses size çok katı davranıyor ve tüm hatanın sizde olduğunu, ne yaparsanız yapın daha iyiye gidemeyeceğinizi söylüyor olabilir. Bu seslerle dibe vurmak yerine onları kabul ederek yaşayabilirsiniz. Öz saygı, güçlü ve zayıf yönlerinizi kabul etmekle başlar. Kendinizi severek ve kabul ederek, içinizdeki sesin veya karşınızdakilerin size dayattığı negatif yaptırımlardan silkelenebilirsiniz.

Geçmişi Olduğu Yerde Bırakmak

Her ne kadar acı vermiş olsa da bu deneyimlerinizden kazanımlar elde eder, tecrübelenirsiniz. Arkanızda bıraktığınıza baktığınızda yalnızca yaşadıklarınızdan öğrenimler çıkarmaya odaklanın.

  • Ne olmuştu?
  • Nasıl hissetmiştim?
  • Bu deneyimleri kendimi iyileştirmek için nasıl kullanabilirim?

Bunları verdiğiniz cevaplarla hayatınıza devam etmek adına ilk adımı atın. Bunları yaparken acı hissetmekten çekinmeyin, yas tutmanız çok doğal ve insanı bir eylemdir. Geçmişe tutunmayı bırakabilmek için içinizdekileri dökmeniz yararınıza olacaktır, ki yeni güzelliklerle doldurabilesiniz.

Kişisel Gelişim Eğitimi

Kişiler zamanlarının çoğunu diğer insanlarla iletişim kurarak geçirir. Doğru ve tam bir iletişim kişiyi mutluluğa götürürken, iletişim bozukluğu bireyin hayatının birçok alanında sorunlara sebep olur. Etkili bir iletişim ve kişisel gelişim ile kişiler, sağlıklı bir hedef belirleyerek, karşılaşılabilecek sorunlara engel olarak, mutlu ve başarılı bir hayata sahip olmayı amaçlar.

İstanbul İşletme Enstitüsünün sağladığı kişisel gelişim eğitimi programları ile daha kaliteli bir yaşam edinebilir, stresle başa çıkmayı ve geçmişi bırakarak ana odaklanmayı başarabilirsiniz. Kişisel gelişim yalnızca ruhsal gelişim demek değildir; yeni bir dil öğrenmek, blog yazmak, yeni bir hobi edinmek, bir oyunun kurallarını öğrenmek, yeni bir kitap okumak da kişisel gelişim alanlarına girmektedir.

Unutmayın ki kişisel gelişim, koyduğunuz bir hedefe ulaştığınızda bitmiş olmaz. İnsanın hayatında her daim, fark etmese de yeni hedefleri vardır.

Leave a comment

gozde@gozdeyilmaz.com.tr

www.gozdeyilmaz.com.tr

 

www.aogweb.com'a teşekkürler!